Løverne klar til nyt drama i Outrup

18. juni 2010

Efter fire ugers pause er Randers Lions tilbage på speedwayovalen, når Løverne kører sæsonens anden match på oprykningsrivalerne fra Outrups hjemmebane.

Randers-holdet er ubesejrede efter årets første fem matcher, men lørdagens match er formentlig en af årets hårdeste opgaver mod et efterhånden desperat Outruphold, der efterhånden er tvunget til at vinde, for at holde liv i deres oprykningsdrømme.

Udover Outrup deltager også topholdet fra Holstebro og Esbjergs Pigehold og specielt Holstebro stiller meget stærkt op.

- Der er ikke tvivl om, at matchen i morgen er vores hidtil sværeste opgave, med både Holstebro og Outrup i samme match. Begge hold er meget opsatte på at slå os, men vi fokuserer på os selv og er ikke så optagede af de øvrige hold, siger holdleder Janus Millard.

Løverne stiller igen med Claus Lauridsen, der scorede maksimum sidst Lions-holdet var i Outrup, Simon Werner, der har vist fremragende form under træningen de sidste uger. Derudover består holdet af Danny Maassen, Robert Løgstrup og Kalle Greve.

Randers Lions Talent skal også i ilden lørdag, når Esbjerg, Fjelsted og hjemmeholdet Brovst venter.

Talentholdet stiller med Mads Skov, Mathias Yder, Richard Løgstrup, Lars Johansen og Peer Jørgensen.

Holdopstillingerne i Outrup
Outrup Speedway Club
1. Lasse Kragh
2. Jørgen Krogh Kristensen
3. Steffen S. Andersen
4. Nicklas Sonne Andersen
5. Stefan Leeder Nielsen

Randers Lions Speedway
1. Claus Lauridsen
2. Simon Anders Werner
3. Danny Maassen
4. Robert Løgstrup
5. Kalle Greve (K)

Esbjerg Motor Sport
1. Stefanie Jensen
2. Nanna W. Jørgensen
3. Michelle Schøler
4. Kasper Rønnow Bach
5. Cebine Randrup

Holstebro Speedway Klub
1. Nicki Glanz
2. Dennis Lindegaard Pedersen
3. Per Lind
4. Nikolaj Busk Jakobsen
5. Simon Frahm Hansen


Holdopstillingerne i Brovst
Brovst Speedway Club
1. Anders Vad
2. Mike Thomsen
3. Alex Richardy
4. Tobias V. Thomsen
5. Kevin Pedersen

Fjelsted Speedway Klub
1. Tommy Pedersen
2.
3. Andy Pedersen
4. Thomas Blom-Poulsen
5. Morten Ludvigsen

Esbjerg Motor Sport
1. Steffen Paaskesen
2. Mads Kølbæk
3. Jesper Jørgensen
4. Peter Karger
5. David Steensen

Randers Lions Talent
1. Mads Skov
2. Mathias Yder
3. Richard Løgstrup
4. Lars Johansen
5. Peer Jørgensen (K)