Bruttotrupperne i 2. division offentliggjort

15. december 2009

Turneringsadministrationen under Danmarks Motor Union har tirsdag aften offentliggjort, hvilke bruttotrupper de forskellige klubber har tilmeldt i Danmarksturneringens 2. division 2010.

Den store overraskelse er, at Outrup Speedway Club i sidste øjeblik har fået lov at tilmeldt et hold i 2. division, der dermed kommer til at bestå af ni hold i 2010. Outrup SC stiller med et meget stærkt hold, der blandt andet omfatter den danske landsholdsstjerne Nicolai Klindt.

- 2. division bliver utrolig spændende og tæt i 2010 og næsten alle hold er potentielle medalje kandidater. Selve oprykningen, som er der hvor vi har vores fokus, tror jeg dog bliver et opgør mellem Outrup, Brovst og os, siger holdleder Janus Millard.

Kun Brovst, Munkebo, Outrup og de to Randers Lions-hold kan rykke op i 1. division, idet de øvrige klubber allerede har et hold i 1. division.

De ni 2. divisionhold har tilmeldt følgende bruttotrupper:

Brovst Speedway Club
1. Lars Vedsted (4,13)
2. Alex Richardy (2,50)
3. Bo Christian Nielsen (3,00)
4. Mike Thomsen (2,50)
5. Mads Georgsen (2,50)
6. Christian Seliger (2,50)
7. Anders Vad (4,23)
Samlet snit: 21,36

Esbjerg Motor Sport 1
1. Daniel Aschou Kristensen (2,50)
2. Karsten Pagh (2,50)
3. Jesper Jørgensen (3,50)
4. Mads Kølbæk (4,33)
5. Ole Søgaard Larsen (2,50)
6. Michael Staal (2,50)
7. Jimmy Råbjerg (2,50)
Samlet snit: 20,33

Esbjerg Motor Sport 2
1. Kasper Rønnow Back (2,50)
2. Cebine Randrup (2,50)
3. Nanna Warning Jørgensen (2,50)
4. Amalie Hermansen (2,50)
5. Stefanie Jensen (2,50)
6. Michelle Mosevang Schøler (2,67)
7. Chatrine Frimaan Brantvik (10,00)
Samlet snit: 25,17

Fjelsted Speedway Klub
1. Thomas Blom-Poulsen (2,50)
2. Niclas Birkemand Nielsen (2,50)
3. Jørn Sørensen (2,50)
4. Chris Halskov Jacobsen (4,05)
5. Thomas Frank Irming (4,07)
6. Jacob Bukhave (2,50)
7. Anders Lefevre Nielsen (4,23)
Samlet snit: 19,85

Holstebro Speedway Klub
1. Lasse Trasborg (2,50)
2. Shanchajan Vasantharajan (2,50)
3. Claus Hedegaard (2,50)
4. Patrick Tarp (2,50)
5. Simon Frahm Hansen (3,74)
6. Rune Holmgaard Knudsen (2,50)
7. Per Lind (3,89)
Samlet snit: 20,13

Munkebo Speedway Club
1. Mikkel Madsen (2,75)
2. Nicolai Alm Andersen (2,50)
3. Daniel Høbjerg (2,50)
4. Rasmus Wisbech Andersen (3,16)
5. Morten Vølund (2,50)
6. David Steensen (2,50)
7. Paw Mikkelsen (2,97)
Samlet snit: 18,88

Outrup Speedway Club
1. Bjarne Nilsson (3,89)
2. Steffen Bredahl Jespersen (4,22)
3. Kenneth Dyrvig Jensen (2,50)
4. Lasse Kragh (2,50)
5. Nicklas Sonne Ingemann Andersen (3,48)
6. Nicolai Klindt (10,00)
7. Steffen Paaskesen (2,50)
Samlet snit: 29,09

Randers Lions Speedway
1. Denis Wienke (10,00)
2. Pacal Swart (10,00)
3. Simon Anders Werner (4,11)
4. Danny Maassen (3,69)
5. Phillip Barner Kudsk (3,18)
6. Kalle Greve (3,00)
7. Jesper Andersen (2,50)
Samlet snit: 36,48

Randers Lions Talent
1. Lars Zandvliet (10,00)
2. Robert Løgstrup (3,68)
3. Mathias Yder (2,50)
4. Jakob Nymark (2,50)
5. Richard Løgstrup (2,50)
6. Lars Johansen (2,50)
7. Alexander Svanholm (2,50)
Samlet snit: 26,18