Trupperne til 1. og 2. division 2011

20. januar 2011

Turneringsadministrationen under Danmarks Motor Union har offentliggjort følgende bruttotrupper til 1. og 2. division i 2011, hvor der bliver otte hold i begge divisioner.

Trupperne til 1. division 2011

Esbjerg Motor Sport
1. Charlie Gjedde
2. Emil Falk Meyer
3. Johannes Alexander Kikkenborg
4. Kasper Lykke Nielsen
5. Nanna Warning Jørgensen
6. Peter Juul Larsen
7. Steen Fotheringham Jensen

Holstebro Speedway Klub
1. Alex Richardy
2. Lukas Zyan
3. Michael Vissing
4. Nicky Glans
5. Nikolaj Busk Jakobsen
6. Per Lind
7. Simon Frahm Hansen

Holsted Speedway Klub
1. Alex Porsing
2. Henrik Møller
3. Mikkel Salomonsen
4. Nicklas Porsing
5. Patrick Bjerregaard
6. Rasmus Jensen
7. Simon Theis Nielsen

Midtsjællands Motor Sport
1. Carsten Hansen
2. Henrik Fonnesbech Vedel
3. Jan Graversen
4. Jesper Kristiansen
5. Mikkel Michelsen
6. Morten Quistgaard
7. Nicki Friis Barrett

Munkebo Speedway Club
1. Andy Pedersen
2. Dennis Lindegaard Pedersen
3. Jannik Leerberg Jeppesen
4. Mikkel Madsen
5. Paw Mikkelsen
6. Rasmus Wisbech Andersen
7. Tommy Pedersen

Outrup Speedway Club
1. Claes Nedermark
2. Dennis Spicker Thøstesen
3. Kenneth Dyrvig Jensen
4. Lasse Kragh
5. Michael Palm Toft
6. Patrick Tarp
7. Philip Tirsdal

Randers Lions
1. Casper Wortmann
2. Claus Lauridsen
3. Claus Vissing
4. Danny Maassen
5. Kenneth Kruse Hansen
6. Krister Jacobsen
7. Mads Skov

Vojens Speedway Klub
1. Dannie Søderholm
2. Jesper Kristiansen
3. Jonas Brøndum Andersen
4. Marc Randrup
5. Mathias Bartz
6. Mikkel Bech Jensen
7. Patrick Nørgaard



Trupperne til 2. division 2011

Brovst Speedway Club
1. Anders Vad
2. Christian Seliger
3. Hannes Gast
4. Jimmy Sørensen
5. Jørgen Krogh Kristensen
6. Shanchajan Vasantharajan
7. Tobias V. Thomsen

Esbjerg Motor Sport
1. Cebine Randrup
2. Kasper Rønnow Bach
3. Michelle Mosevang Schøler
4. Ole Søgaard Larsen
5. Peter Karger
6. Steffen Paaskesen

Fjelsted Speedway Klub
1. Anders Lefevre Nielsen
2. Anders Thomsen
3. Chris Halskov Jacobsen
4. Jacob Bukhave
5. Niclas Birkemand Nielsen
6. Nikolaj Andersen
7. Thomas Frank Irming

Grindsted Speedway Klub
1. Karsten Pagh
2. Marcin Sekula
3. Phillip Bredal Jespersen
4. Stefan Leeder Nielsen
5. Steven Mauer

Munkebo Speedway Club
1. Amalie Hermansen
2. Daniel Høbjerg
3. John Nielsen
4. Morten Vølund
5. Niels Peder Larsen
6. Peder Andersen

Randers Lions Talent
1. Bo Christian Nielsen
2. Jesper Andersen
3. Kevin Pedersen
4. Lars Johansen
5. Mike Thomsen
6. Simon Anders Werner
7. Uffe Kidmose Hansen
Uden for den officielle trup, men stadig en del af truppen:
8. Mathias Yder
9. Jacob Sørensen
10. Peer Jørgensen

Silkeborg Speedway Club
1. Emil Grøndal
2. Jesper Scharff
3. Kalle Greve
4. Mads Kølbæk
5. Morten Risager
6. Stefan Pedersen
7. Uffe Mortensen

Vojens Speedway Klub
1. Emil Iversen Krog
2. Henry Van der Steen
3. Kenni Nissen
4. Nikolaj Søderholm
5. Stefanie Jensen
6. Thomas Sørensen